Mozaika: obklad, ktorý nikdy nezostárne

Mozaika: obklad, ktorý nikdy nezostárne

Snáď žiadny obklad sa na výslní nedrží tak dlho ako mozaika. Táto pôvodne plošná ornamentálna alebo figurálna výzdoba je známa už z antiky. V starovekom Grécku a Ríme sa používali kamenné mozaiky najmä na výzdobu podláh. 

Neskôr našli hojné uplatnenie na stenách a klenbách bazilík a byzantských chrámov. Dnes ju nájdeme najčastejšie v kúpeľniach a kuchyniach. Nechýba preto ani medzi výrobkami spoločnosti Kameň Slovakia, ktorá pozorne sleduje najnovšie trendy a sortiment kamenných obkladov podľa nich inovuje.

Mozaika kamenný obklad môže byť vytvorený z mnohých materiálov pravidelných i nepravidelných tvarov. Staršie mozaiky boli najčastejšie kamenné, upevňované do hliny, mäkkej omietky alebo tmelu. Dnes ich nájdeme najčastejšie v kúpeľniach alebo v kuchyniach za pracovnou doskou, kde tvoria elegantné obklady stien.

Návrat zažívajú v posledných rokoch kamenné mozaiky. Bežne dosahujú hrúbky 7 mm a sú lepené špeciálnym lepidlom na sieť. Ich výhodou je dlhá životnosť a všestranné použitie. Obklad mozaika sa hodí na obkladanie interiéru aj exteriéru, napr na stenu, podlahu, do sprchovacieho kúta alebo narezané ako dekorácia k vybranému obkladu. "Kameň možno pomerne ľahko štiepať, preto je možné vyberať z mnohých tvarových variácií - od kociek, kamienkov až po pravidelné tehličky. Rovnako tak existuje pomerne značná škála farebnosti.

Mozaiky ale nie je možné vidieť len v kuchyniach a kúpeľniach. Môžeme ich použiť aj ako zaujímavé oživenie interiérov - napríklad ako obklad krbu v obývacej izbe či steny za posteľou v spálni. Praktické využitie majú aj na záhradách, kde sa výborne hodia ako dlažba okolo bazéna.