Gabióny - ako stavať gabiónový plot

Rozhodujete sa, ako oplotiť vašu záhradu tak, aby bolo oplotenie účelové a súčasne okrasné? Odpoveďou môžu byť gabióny. Ešte donedávna bol skôr exkluzívnou záležitosťou, dnes už však pomerne zovšednel a tak ho môžeme uvidieť u mnohých domov.

Gabióny ako stavať gabiónový plot

Ilustračný obrázok

V súčasnosti majú gabióny drôto-kamennú konštrukciu a osadzujú sa nasucho. Najčastejšie majú tvar kvádra.

Čo je to gabiónový plot?

Gabiónový plot je v podstate pevná sieť tvorená oceľovými drôtmi a dištančnými sponami. Táto konštrukcia je vyplnená najčastejšie prírodným kameňom, ale aj zeminou v kombinácii s geotextíliou, keramikou a rastlinami.

Ako výplň gabionového plotu možno vyberať z variácií kameňov s rôznou hrúbkou aj tvarmi, ktoré dohromady vytvárajú požadovaný dizajnový architektonický prvok. Výplne je možné rôzne kombinovať, v zemine môže rásť aj zeleň. Do gabiónov možno zasadiť prakticky akékoľvek rastliny. Do medzier medzi kameňmi stačí iba pridať vhodnú zeminu.

Ak chcete, aby bol gabión dlhodobo krásny, bez nežiadúcej zelene, odporúča sa plot impregnovať hydrofóbnym nástrekom.

Ak by niekomu celý gabiónový plot pôsobil príliš masívne, môže zvoliť jeho kombináciu s bežnými železnými, alebo drevenými plotmi.

Výhody gabionového plotu

  • pevnosť a stabilita
  • tlmí hluk
  • prispôsobivý tvar aj výška
  • variabilný vzhľad
  • odolnosť proti korózii

Stavba gabionového plotu

Stavba gabionového plotu či gabiónovej steny nie je nijako zložitá. Jednotlivé gabióny sa dovezú v paletách priamo na stavenisko alebo sa naplnia kamenivom už na mieste. Len je potrebné počítať s tým, že pri väčších gabiónových stavbách sa nezaobídete bez základov a výstuže. 

Vyberajte kameň na gabiónový plot z našej ponuky:

Prezrite si realizácie gabionového plotu našou spoločnosťou. Výplň gabiónov z kameňa NE95 Nero Ebano