Ako na výber vhodnej dlažby na terasu? Poradíme vám…

Terasa je dominantou a často aj stredobodom pozornosti v našich záhradách. Nie je to len obyčajný priestor, je to miesto, kde trávime čas s našimi najbližšími a vznikajú tu neopakovateľné spomienky a zážitky. Je teda pochopiteľné, že chceme aby každá jej časť bola čo možno najdokonalejšia, presne podľa vašich predstáv. Výberu kľúčových častí terasy teda treba venovať nejaký čas a úsilie a inak tomu nie je ani pri výbere vhodnej dlažby.

Na čo všetko netreba zabudnúť pri výbere dlažby na terasu?

V prvom rade je vhodné ujasniť si, aký materiál na dlažbu použijeme. Na výber je dnes veľké množstvo materiálov, najčastejšie sa však používa drevo, WPC terasové dosky, rôzne keramické alebo betónové dlažby a samozrejme aj prírodný kameň. Dnes sa pozrieme práve na poslednú variantu, ktorá disponuje jedinečnými vlastnosťami, ktoré žiadny iný materiál nemôže ponúknuť.

Čo by vlastne mali dlažby na terasu spĺňať?

Základnou požiadavkou na vlastnosti dlažby na terasu je jej odolnosť. Prírodný kameň je veľmi dobre odolný voči poveternostným vplyvom, teplotným výkyvom, ale aj voči mechanickému opotrebovaniu. Je schopný odolať extrémnym teplotám, ako aj vlhkosti a dažďu, čo z neho robí ideálny materiál pre exteriérové použitie.
Pri prírodnom kameni jeho odolnosť ovplyvňuje predovšetkým samotný druh kameňa a taktiež jeho povrchová úprava. Medzi najodolnejšie materiály patrí andezit, žula, mramor, alebo aj porfýr či bridlica. Skvelou voľbou sú aj rôzne gneisové, vápencové či travertínové dlažby, ktoré sú veľmi moderné a ich odolnosť je často ešte zvýšená povrchovou úpravou kameňa - napríklad antikovaním, brúsením či kefovaním.

Travertínové dlažby s povrchovou úpravou

Vzhľadom na to, že terasa je exteriérový priestor, ktorý je často nezastrešený, prípadne sa v jej blízkosti nachádzajú stromy a rastliny, netreba zabúdať na ďalšiu dôležitú vlastnosť dlažby na terasu. Tou je jednoduchá údržba. Prírodný kameň je veľmi ľahko udržiavateľný a vyžaduje minimálnu starostlivosť.
Jednoduché čistenie pomocou vody a neutrálnych čistiacich prostriedkov je zvyčajne postačujúce na udržanie dlažby v perfektnom stave. V prípade väčších nečistôt je možné použiť aj tlakový vodný čistič alebo mäkké kefy na dôkladné, hĺbkové vyčistenie dlažby.

S údržbou nám výrazne pomôže impregnácia dlažby ochranným prostriedkom, ktorý je špeciálne určený na prírodný kameň. Vďaka tomuto prostriedku bude kamenná dlažba oveľa menej nasiakavá a nečistoty, mastnoty či tekutiny sa tak nedostanú do hĺbky kameňa. Následné čistenie tak bude omnoho menej pracné
Bezpečnosť je taktiež veľmi dôležitá, najmä ak máte v rodine deti alebo starších ľudí. Nezabudnite si teda overiť, aké protišmykové vlastnosti majú dlažby na terasu, ktorých výber zvažujete. Prírodný kameň môže byť vybraný s rôzne upraveným povrchom, ktorý poskytuje lepšiu trakciu a minimalizuje riziko pádu. Vo všeobecnosti sa ale neodporúča zvoliť leštené alebo iné, príliš hladké povrchy dlažieb, ktoré by nemuseli spĺňať požiadavky na protišmykové vlastnosti.Zabúdať samozrejme nesmieme ani na dizajn dlažby. Kameň je jedinečný prírodný materiál. Na svete neexistujú dva úplne identické kusy, preto aj vaša dlažba, nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh kameňa, bude jedinečná. Výber konkrétneho farebného prevedenia kameňa už necháme na váš vkus. A nemusíte sa obávať, kameň nie je materiál, ktorý by za rok či dva “vyšiel z módy¨, preto ak už zvolíte akýkoľvek typ, určite to nebude krok vedľa.  

Nebojte sa opýtať odborníkov

Investícia do vhodnej dlažby na terasu je dlhodobá záležitosť, ktorá sa ale rozhodne oplatí. Správne zvolený a odborne nainštalovaný prírodný kameň vám poskytne ideálne vlastnosti dlažby na terasu, ktorá vám tak bude robiť radosť dlhé roky
Pri výbere dlažby sa neváhajte poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám radi odporučia najvhodnejší druh prírodného kameňa pre vaše špecifické potreby. Poradia vám na aké typy kameňov sa zamerať, prípadne aj aký formát dlažby zvoliť. Samozrejmosťou je aj veľký počet vzoriek, ktoré si môžete naživo prezrieť a ohmatať. Neváhajte a navštívte jednu z našich predajní prírodného kameňa - budeme sa na vás tešiť v predajniach Zlaté Moravce a Svätý Jur.