Gabiónové ploty

Drôtené konštrukcie vyplnené kamením poznáme väčšinou ako spevnenie svahov pri diaľniciach a novostavbách v svahovitom teréne. Využitie drôtených košov s rozličným materiálom sa však stále častejšie ujíma aj ako originálne oplotenie pozemkov. Nápad, naplniť koše niečím ťažkým a postaviť ich na seba, nie je zas tak nový - v stredoveku sa prútené koše plnili zeminou a používali ako poľné opevnenia.

Moderným princípom, ako si záhradu obohatiť o kameň je zakomponovať ho do záhrady v podobe gabiónov z ktorých sa nezostavujú už len oporné múry, konštrukcie, ale aj gabiónové ploty a iné prvky v záhrade. Jedná sa o estetický, ale aj funkčný doplnok vašej záhrady.

Prečo si postaviť gabiónový plot?

Dnes sú gabióny obľúbenými extravagantnými stavebnými prvkami moderných záhrad, stavieb, prírodného oplotenia v neobyčajnom poňatí. Gabionový plot je tiež súčasťou exteriéru obytných alebo podnikových sídiel, kde získava vzhľadom na svoje prednosti čoraz väčšiu obľubu. 

Kombinované gabiónové ploty

Plot z gabiónov nemusí byť len gabiónová stena. Najčastejšie sa z gabiónov stavajú ploty a múriky v kombinácii s klasickými železnými, kompozitnými či drevenými plotmi. K tomuto účelu odporúčame gabiónové konštrukcie s výplňou lomový kameň.

Použitie gabionov

Gabiónové ploty slúžia ako plná náhrada klasického múru vyrobené liatím betónu či vymurovaním betónových tvárnic. Výhodou gabiónov je atraktívny vzhľad výslednej stavby a veľmi čisté prevedenie. Zároveň prísne normy pri ich výrobe a výbere použitého materiálu zaručujú vysokú pevnosť a dlhodobú odolnosť.

Do 21. storočia vstúpili gabióny v množstve pestrých a častokrát zábavných variantov. Sú plnené lomovým kameňom, farebnými okruhliakmi, kôrou, smrekovými šiškami alebo zeminou, do ktorej sú potom vsadzované rôzne popínavé aj kvitnúce rastliny, prípadne je ponechaný priestor v gabione prázdny a slúži len ako podpora pre popínavé rastliny.

Často sa využíva kombinácia všetkých možností dokopy, do medzier v kamennom gabione môžeme umiestniť vrecká so zeminou a do nich nasádzať napríklad skalničky.

Základom gabiónu je konštrukcia z pozinkovanej siete. Pevnosť siete zaisťujú spojovacie prvky: Špeciálne háčiky vystužujú sieť a bránia vydutiu prednej steny.

Gabióny skladáme vedľa seba, spájame ich montážnymi špirálami a potom ich postupne plníme zvoleným materiálom.

Veľmi dôležité je pevné zafixovanie klietok do zeme. To sa dá docieliť vsadením stĺpikov po 2-3 metroch, ku ktorým klietky vyviažeme drôtom, alebo podbetónovaní každého druhého gabiónu.

Gabiónové ploty a ich využitie:

Oplotenie domov alebo objektov v náročnom teréne - slúžia zároveň ako oporná stena, moderné a originálne riešenie plotu pre súkromné i verejné pozemky, k spevneniu svahov pri cestách, vodných tokoch a pod.

Výhody:

  • Keďže sa jedná o suchý proces, môžeme plot z gabiónov stavať v ktoromkoľvek ročnom období.
  • Múry tvorené gabionmi sú vodopriepustné, vizuálne blízke prírode a prakticky bezúdržbové.
  • Pekný gabiónový plot môžeme kúpiť pomerne lacno, záleží na podiele našej práce.
  • Je to rýchle riešenie pre nosné aj nenosné oplotenie.

Pomocou gabionových plotov je možné ľahko oddeliť potrebný priestor od hluku a ruchu. Ploty z gabionov sú skvelým pomocníkom, ak nechcete, aby na vás ktokoľvek videl. Zároveň nenarušujú svojím vzhľadom okolie, ako iné podobné konštrukcie. Sú tvorené iba prírodnými a recyklovateľnými materiálmi, ktoré možno kedykoľvek rozobrať a znovu použiť.

Gabióny môžete naplniť rôznym druhom kameňa: