Treba dbať na veľkosť priestoru. Kamenným obkladom môžeme obložiť celú stenu, čo je vhodné ak máme k dispozícii väčšiu plochu steny. No ani pri menšej ploche sa fantázii medze nekladú. Obklad na stene môžeme usporiadať do zaujímavých geometrických tvarov, ktoré opticky predelia aj menšiu miestnosť. Pri veľkosti priestoru je taktiež podstatné, v prípade menších plôch, vyberať skôr svetlý obklad na stenu. Výraznejší kameň v tmavšom prevedení sa hodí predovšetkým na veľkú súvislú stenu. Dôležité však je, aby ste s priestorom boli spokojní predovšetkým vy.
Okrem veľkosti prispôsobujeme obkladový kameň aj umiestneniu – či obkladáme interiér alebo chceme mať štýlovú kamennú fasádu. Do interiéru je vhodné zakomponovať kameň s jemným povrchom. Okrem toho, že jemný povrch v interiéri pôsobí estetickejšie a ucelenejšie, je aj príjemnejší na dotyk a v prípade šantivých detí zaručuje ochranu pred prípadným úrazom na drsnejšom exteriérovom obklade. Obklad fasády je naopak vhodné spojiť s okolitým prostredím prostredníctvom obkladu s drsnejšou štruktúrou, ktorý optický zladí exteriér do jedného harmonizujúceho celku. Zároveň je takýto obkladový kameň odolnejší voči mechanickému poškodeniu a nepriaznivým poveternostným podmienkam.
Aj v interiéri musíme rozlišovať, aký kameň kam umiestnime. Do kúpeľne a do kuchyne využívame prírodné kamene, ktoré neabsorbujú vlhkosť a sú tak jednoduchšie na údržbu. Ku vhodným kamenným obkladom do kúpeľne a kuchyne môžeme zaradiť napríklad žulu či mramor, no čoraz populárnejší je travertínový obklad, ktorý po inštalácii stačí natrieť ochrannou impregnáciou a problém je vyriešený. Do ostatných miestností v interiéri môžeme využiť ktorýkoľvek kamenný obklad na stenu. Stačí sa rozhodnúť medzi nepravidelným obkladom, formátovaným kameňom na stenu, luxusnými obkladovými panelmi či štýlovými pílenými pásmi z prírodného kameňa.