Stavby z kameňa

Kameň je nenahraditeľný pri budovaní oporných múrov, suchých múrikov, alebo nášľapných kameňov. Prírodný kameň je najpoužívanejším materiálom pre okrasné záhradné jazierka, ale často zdobí aj kúpacie jazierka.

Suché múriky z prírodného kameňa.

Hlavnou prednosťou suchých múrikov je ich prirodzený vzhľad, ktorý navyše zdôrazňuje možnosť vysadiť suchý múrik skalničkami a inými suchomilnými rastlinami. Takto vysadený suchý múrik vyzerá prirodzene a hodí sa do každej záhrady. Suché múriky sú skvelým riešením pre svahovité terény.

Kameň na suchý múrik by mal byť predovšetkým odolný proti zvetrávaniu, volíme preto napríklad žulu, bridlicu, alebo kvalitný pieskovec, vápenec.

Kamenné schody

Výber materiálu je vždy závislý na prostredí, v ktorom sa budú schody stavať, kameň by však mal byť vždy rovnaký ako pri kamenných múroch. Kamenné schody musia byť predovšetkým bezpečné, staviame ich tak, aby sa predišlo riziku pošmyknutia hlavne v zime. Kamenné schody by mali umožniť pohodlný a bezpečný pohyb. Kamenné schody musia byť vždy dostatočne pevné, odolné a stabilné. Kamenné schodisko pokladáme nasucho, alebo do betónu.