Stavby z kameňa

Kameň je nenahraditeľný pri budovaní oporných múrov, suchých múrikov, alebo nášľapných kameňov. Prírodný kameň je najpoužívanejším materiálom pre okrasné záhradné jazierka, ale často zdobí aj kúpacie jazierka.

Gabiónové ploty: 3 tipy na štýlové oplotenie

Gabiónové ploty: 3 tipy na štýlové oplotenie

Gabiónové ploty sa stali populárnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spojenie medzi funkčnosťou a estetikou. Tento typ oplotenia, konštruovaný z kovových košov naplnených kamenivom ponúka robustnú štruktúru, ktorá zároveň dodáva charakter každému domu či záhrade. Ak uvažujete o gabiónovom plote okolo svojho domu alebo aj okolo komerčných priestorov, tu sú tri tipy na vytvorenie štýlového a jedinečného oplotenia.

Gabionové koše - praktický pomocníci aj estetický doplnok do každej záhrady

Gabionové koše - praktický pomocníci aj estetický doplnok do každej záhrady

Gabionové koše sú unikátnym prvkom, ktorý v sebe spája funkčnosť a estetiku. Ich využitie sa v záhradníctve stalo veľmi populárnym, práve vďaka ich všestrannosti a prispôsobivosti. Či už ide o oporu svahu, predelenie priestoru, vytvorenie múrika alebo plotu, gabionové koše poskytujú elegantné a praktické riešenia pre každú záhradu.

Priveďte svoj záhradný krb k životu s nádherným kamenným obkladom

Priveďte svoj záhradný krb k životu s nádherným kamenným obkladom

Váš záhradný krb sa môže stať srdcom vášho domova - miestom, kde sa budete radi stretávať s rodinou a priateľmi a vytvárať nezabudnuteľné spomienky. Preto je dôležité, aby váš krb vyzeral nádherne a prilákal pozornosť každého, kto ho uvidí. Kamenný obklad je skvelý spôsob, ako váš krb posunúť na úplne novú úroveň a pridať mu štýl a eleganciu.

Inšpirácie ako využiť gabióny vo svojej záhrade

Inšpirácie ako využiť gabióny vo svojej záhrade

Aj gabionové steny, ploty, lavičky či iné konštrukcie môžu vyzerať skutočne fantasticky. Existuje toľko rôznych dizajnov, ktoré môžete začleniť do svojej gabionovej steny alebo plotu, pretože ide o veľmi flexibilný typ konštrukčného materiálu a koncepcie na použitie.

Nádherné gabiónové nápady pre záhradu a dom

Nádherné gabiónové nápady pre záhradu a dom

Gabióny prešli dlhú cestu od čias, keď sa používali najmä na stavebné účely. Už nejaký čas sú gabiony veľkým hitom na záhradných výstavách a dostali sa na jednu z popredných priečok v trendoch dekorácií. Tu je niekoľko nápadov na gabiony pre váš dom a záhradu.

Kamene pre gabióny a gabiónové ploty

Kamene pre gabióny a gabiónové ploty

Gabiónové steny sú oporné múry postavené ukladaním kameňa do gabionovej konštrukcie alebo gabiónového koša, ktoré môžu slúžiť na mnohé účely, ale najčastejšie sa používajú na vytvorenie stupňovitej alebo rovnej plochy v záhradách, na dekoračné účely a gabiónový plot.

Ako vyzdobiť váš exteriér gabiónmi

Ako vyzdobiť váš exteriér gabiónmi

Či už chcete úplne nanovo vyzdobiť váš vonkajší priestor alebo jednoducho pridať niečo špeciálne do tejto časti vášho domova – napadlo vás použiť gabióny? Gabión je možné použiť na bezproblémové spojenie vášho domova so záhradou.

Sypané kamenné ploty Gabióny

Sypané kamenné ploty Gabióny

Gabión je pevný a môže byť navrhnutý tak, aby bol atraktívny materiál na stavbu dizajnových plotov, oporných múrov, lavičiek a iných konštrukcií. Pozrite si všetky tieto nápady na gabiónové steny a ploty.

Gabióny: čo všetko by ste mali o nich vedieť

Gabióny: čo všetko by ste mali o nich vedieť

Gabióny sú trendom krajinnej architektúry, na ktorých zhotovenie sa používajú drôtené koše naplnené kamenivom a skalami na vytvorenie jedinečne vyzerajúcej opornej steny. Gabión, ktorý sa používa už tisíce rokov po celom svete, si v súčasnosti získava na obľube v oblasti domovej architektúry po celom svete. Je to atraktívny a efektívny doplnok na akýkoľvek dvor.

Modrené bývanie v objatí tradícií

Modrené bývanie v objatí tradícií

Aj vaša chata na vidieku môže vyzerať ako z časopisu o luxusnom bývaní, stačí na to prírodný kameň Rock Face a štipka predstavivosti. 

Vápenec: Prírodný kameň, ktorý si pamätá dinosaurov

Vápenec: Prírodný kameň, ktorý si pamätá dinosaurov

Uvažovali ste niekedy nad tým, aký starý musí byť kameň, ktorý máte v okrasnej skalke či na obklade v obývačke? V dnešnom článku sa spolu vydáme po stopách prírodného kameňa vápenec, ktorý kľudne môže obsahovať mikróby aj spred 200 miliónov rokov, čo znamená, že môže obsahovať časti dinosaurov. Okrem zaujímavej minulosti sa vápenec právom radí medzi vynikajúce stavebné materiály, pretože je ľahký a odolný, no zároveň natoľko mäkký, že opracovanie kameňa nie je priveľmi namáhavé.

Gabiony súhra prírody a ocele

Gabiony súhra prírody a ocele

Drôtené koše vyplnené kamenivom (gabióny) dnes stavebníci rodinných domov najčastejšie využívajú ako oporné či deliace systémy.

Kameň ako stavebný prvok v extriéri

Kameň ako stavebný prvok v extriéri

Kameň je ako vysoko trvanlivý prírodný materiál odjakživa žiadaným stavebným prvkom. Výborná tepelná akumulácia a odolnosť voči väčšine vplyvov vonkajšieho prostredia navyše umožňuje jeho široké exteriérové ​​využitie. Kameň môžeme vidieť ako obklad fasády či terasovú dlažbu, na schodiskách aj záhradných chodníkoch. Z dlhodobého hľadiska je však potrebné dbať na správnu realizáciu kameňa.

Gabióny ako stavať gabiónový plot

Gabióny ako stavať gabiónový plot

Rozhodujete sa, ako oplotiť vašu záhradu tak, aby bolo oplotenie účelové a súčasne okrasné? Odpoveďou môžu byť gabióny. Ešte donedávna bol skôr exkluzívnou záležitosťou, dnes už však pomerne zovšednel a tak ho môžeme uvidieť u mnohých domov.

Tipy pre záhradu vo svahu - palisády a suchý múrik

Tipy pre záhradu vo svahu - palisády a suchý múrik

Úprava záhrady vo svahu je oproti úprave rovného povrchu fyzicky aj finančne omnoho náročnejšia. Aby sa po ňom dalo pohodlne chodiť a nehrozil zosuv pôdy, je potreba svah nejakým spôsobom spevniť. Možností sa ponúka hneď niekoľko. Hlavným z nich je suchý múrik, palisády alebo gabióny. Jedná sa nielen o funkčné prvky záhradnej architektúry, ale aj vzhľadovo ohromujúce záhradné stavby.

Gabiónový slimák – inšpirácia do záhrady

Gabiónový slimák – inšpirácia do záhrady

Mini záhradka - gabiónový slimák

Múrik z prírodného kameňa

Múrik z prírodného kameňa

Múrik z prírodného kameňa okolo záhrady je zaujímavou dekoráciou. Kameň je triedený pre koše a určený na murovanie. Je na vhodný vytvorenie suchého múrika, betónového okrasného múrika ako oddelovač skalky alebo na vymurovanie plotu s originálnym vzhľdom.

Kamenná fontána do vašej záhrady

Kamenná fontána do vašej záhrady

Fontána z prírodného kameňa je luxusný a veľmielegantný doplnok každej záhrady, okolia domu, firmy či parku. Takýtoarchitektonický skvost v záhrade vyzerá úžasne a zaručene oslovíkaždého návštevníka vašej záhrady.

Jesenná dekorácia

Jesenná dekorácia

Amfora - jesenná dekorácia

Amfora do vašej záhrady

Amfora do vašej záhrady

Využitie amfory u vás doma

Gabióny

Gabióny

Gabióny sú pútavé stavebné prvky často využívané v rôznorodých exteriérových aplikáciách. Vynikajú vysokou odolnosťou voči teplotným, poveternostným vplyvom a dažďu. Prispôsobiteľnosť gabiónov vám umožňuje navrhnúť rôzne využitia, od malej deliacej stienky po zložité kaskády. Gabiónové koše možno naplniť širokou škálou kameňov a ich kombinácií.

Záhradné krby z prírodného kameňa

Záhradné krby z prírodného kameňa

Záhradné krby, rovnako ako grily, slúžia najmä k príprave jedál. Obľúbili si ich majitelia rodinných domov, ale aj chatári a chalupári, ktorí ich využívajú cez víkendy a dovolenky k vytvoreniu príjemnej atmosféry a príprave chutných pokrmov. 

Podľa čoho vyberať prírodný kameň

Podľa čoho vyberať prírodný kameň

Až budete mať vybraný druh prírodného kameňa podľa jeho konkrétneho použitia a cenovej hladiny (je daná aj pôvodom kameňa, hrúbkou a spôsobom spracovania), zostáva vybrať odtieň.

Kamenné múriky nesmú v záhrade chýbať

Kamenné múriky nesmú v záhrade chýbať

Na sucho na seba skladané kamene sú dnes súčasťou mnohých záhrad a okolia domov. Poskladané bez použitia malty ich nachádzame veľmi často ako súčasť našej krajiny. Nie je nič krajšie, ako keď sa takýto kamenný múrik oblečie do šatu z popínavých rastlín alebo previsnutých skalničiek, prípadne zelených machov alebo zaujímavé spleti koreňov a pripraví nám nečakane krásnu podívanou.

Skalka - pýcha záhrady

Skalka - pýcha záhrady

Najvhodnejším miestom pre vytvorenie skalky je južný slnečný svah záhrady. Ak skalku zakladáte na rovine, mala by nadväzovať na nejakú stenu alebo múrik.

Kameň ako obklad

Kameň ako obklad

Kameň sprevádza človeka od pradávna, je to materiál, ktorý mu pomáhal snáď vo všetkých životných situáciách, ako zbraň, nástroj, stavebný materiál. Preto k nemu má blízko, je to materiál, vyznačujúci sa odolnosťou, stálosťou a pevnosťou. Kameň ako prírodný materiál má mnoho foriem, štruktúr i farieb, takže neexistujú dva rovnaké kusy.

Chodníky z prírodného kameňa

Chodníky z prírodného kameňa

Šlapáky a dosky  z prírodného kameňa sú veľmi vhodným materiálom na záhradné chodníky, lebo sa najlepšie začleňujú do okolia.

Základom všetkých ciest je štrk

Základom všetkých ciest je štrk

Celkový dojem z domu a záhrady dotvárajú chodníky, záhradná dlažba, terasa či príjazdová cesta. Pre používateľov by mali byť tiež bezpečné a dobre udržiavateľné. Ako vybrať materiál na spevnené plochy v záhrade a okolo domu?

Plot z prírodného kameňa

Plot z prírodného kameňa

Kameň je jedným z najstarších stavebných materiálov a v histórii bol používaný hlavne na stavbu domov, hradov a hlavne plotov a opevnenia. Kameň nemusí byť Vašou prvou voľbou pri projekte vášho nového oplotenia. Kamenný plot však v sebe skrýva svoje výhody aj nevýhody oproti plotu z dreva alebo tehál.

Gabiónové ploty

Gabiónové ploty

Gabiónové ploty väčšinou poznáme ako drôtené konštrukcie vyplnené kamením, ktoré slúžia na spevnenie svahov pri diaľniciach a novostavbách v svahovitom teréne. Využitie drôtených košov s rozličným materiálom sa však stále častejšie ujíma aj ako originálne oplotenie pozemkov. Nápad, naplniť koše niečím ťažkým a postaviť ich na seba, nie je zas tak nový - v stredoveku sa prútené koše plnili zeminou a používali ako poľné opevnenia.

Schody: praktická ozdoba záhrady

Schody: praktická ozdoba záhrady

Schody fungujú ako spojenie medzi dvoma (niekedy aj viac) úrovňami. Ich praktickosť a bezpečnosť patrí prirodzene na prvé miesto, nie však od veci zamyslieť sa nad tým, ako by mali vyzerať. Sú totiž trvalou súčasťou záhrady, podieľajú sa alebo dokonca vytvárajú jej atmosféru.

Gabióny v interiéroch

Gabióny v interiéroch

Gabión teda klietka, ktorá drží spoľahlivo pokope náplň vo vnútri - u nás zatiaľ nevšedný záhradný alebo interiérový prvok pre tých, ktorí hľadajú niečo originálne. Obzvlášt vnútri domu či bytu pôsobí naozaj prekvapivo. V dekoratívnych a zároven užitočných drôtených klietkach nájdeme väčšinou kamene.

Kamenné ploty netradičné riešenie

Kamenné ploty netradičné riešenie

Gabiónové ploty sú síce trochu neštandardným riešením, pretože v skutočnosti je tento typ oplotenia medzi zákazníkmi veľmi obľúbený. Gabiónové ploty sa využívajú veľmi často na stavbách, kde účinne zabraňujú zosuvu pôdy. Však majú aj celý rad ďalších výhod.

Lomový kameň

Lomový kameň

Lomový kameň je obľúbeným materiálom pre realizácie rôznych viditeľných a dekoratívnych plôch v okolí domov a stavieb. Medzi najrozšírenejšie druhy dekoratívneho lomového kameňa patrí čadič, žula alebo pieskovec.

Gabióny - ozdoba záhrady

Gabióny - ozdoba záhrady

Máte pocit, že gabióny sú vhodné len na spevnenie svahu pri diaľnici alebo vytvorenie oporných múrov? Omyl, ich použitie je oveľa širšie a z verejného priestoru sa sťahujú do súkromných záhrad a dokonca aj do interiéru.

Netradičný plot z kameňa

Netradičný plot z kameňa

Ak vás už nebaví oplotenie domu klasickým pletivom alebo sa starať o živý plot či každoročná údržba dreveného plota je pre vás absolútne vhodný lomový kameň, ktorý je v posledných rokoch veľmi obľúbený materiál pre stavbu plotov okolo domov. Podporí tiež architektúru daného objektu. K najrozšírenejším druhom dekoratívneho lomového kameňa patrí čadič, žula a pieskovec.

Gabiónové koše a konštrukcie

Gabiónové koše a konštrukcie

Gabiónové drôtené koše sú obľúbené na stavbu nepriehľadných plotov. Ich využitie je však oveľa širšie.

Kamene do gabiónov

Kamene do gabiónov

Do gabiónov možno použiť len také druhy kameňa, ktoré zabezpečia, že vplyvom počasia nedôjde k zmene ich štruktúry. Na použitie je teda vhodný lomový kameň.

Suché múriky z prírodného kameňa.

Hlavnou prednosťou suchých múrikov je ich prirodzený vzhľad, ktorý navyše zdôrazňuje možnosť vysadiť suchý múrik skalničkami a inými suchomilnými rastlinami. Takto vysadený suchý múrik vyzerá prirodzene a hodí sa do každej záhrady. Suché múriky sú skvelým riešením pre svahovité terény.

Kameň na suchý múrik by mal byť predovšetkým odolný proti zvetrávaniu, volíme preto napríklad žulu, bridlicu, alebo kvalitný pieskovec, vápenec.

Kamenné schody

Výber materiálu je vždy závislý na prostredí, v ktorom sa budú schody stavať, kameň by však mal byť vždy rovnaký ako pri kamenných múroch. Kamenné schody musia byť predovšetkým bezpečné, staviame ich tak, aby sa predišlo riziku pošmyknutia hlavne v zime. Kamenné schody by mali umožniť pohodlný a bezpečný pohyb. Kamenné schody musia byť vždy dostatočne pevné, odolné a stabilné. Kamenné schodisko pokladáme nasucho, alebo do betónu.