Plot z gabiónov

Klasický plot s pletivom už dávno vyšiel z módy. Moderný a populárny plot okolo domu je gabiónový plot s kamennou výplňou. Okrem skvelého vzhľadu je tiež účelný. Výborne stabilizuje okolitý terén a poskytuje príjemné súkromie. Gabión sám o sebe je všestranne využiteľná konštrukcia, ktorú je možné kombinovať do rôznych typov oplotenia.

Gabiónový plot

Čo je to gabión?

Gabión je drôtený kôš s povrchovou úpravou galfan. Vyrába sa v rôznych prevedeniach, najklasickejším je "kváder", ktorý sa dá rôzne variovať čo do rozmerov aj veľkosti oka na pletive. Najčastejšie sa používa ako oplotenie alebo spevnenie svahu, ktoré je veĺmi estetické.

Výhody plotu z gabiónov

Vďaka jedinečnej kombinácii prírodného kameňa a štýlového kovu má gabiónový plot moderný look. Takýto plot je navyše nadčasovývydrží aj celé generácie. Plot z gabiónov v sebe spája unikátnu prírodu s modernými prvkami. 

Skvele ho využijete pri terasovitom teréne. Okrem skvelého estetického prvku ho využijete keď potrebujete zabrániť zosuvu pôdy alebo návalových dažďov.

Gabiónový plot postavíte veľmi rýchlojednoducho. Po čase sa dá „recyklovať“, čo v praxi znamená, že keď budete chcieť vymeniť použitý kameň v gabiónoch, jednoducho ho vyberiete a nahradíte novým, pôvodný kameň môžete znova použiť vo vašej záhrade, napríklad do skalky či vystavať chodník do záhrady.

Veľkou výhodou gabiónového plotu je možnosť kombinovať ho s drevom, železnými prvkami či živým plotom. Plot sa tiež dá pohodlne doplniť bránou, bránkou, môžete vybudovať miesto pre odpadkový kôš, elektromer, plynomer či vodomer. 

Plot z gabiónov

Aký kameň dať do gabiónového plotu?

Ako výplň gabiónových košov sa najčastejšie používa lomový kameň, štiepaný kameň no aj rôzne druhy dekoračných kameňov. Ak chcete staviť na rôznorodosť odporúčame vám prírodný kameň kremenec, ktorý zaujme svojou nezvyčajnou ružovo-hnedou farbou. 

Vápenec a žula sú skvelá voľba ak máte radi bledé farby a chcete zvýrazniť zelenú výsadbu. Zemité tóny v podobe hnedej bridlice či zeleného serpentínu vyniknú popri bledej fasáde domu a dodajú okoliu ten správny vidiecky look. 

Ak chcete okolie domu ladiť v elegantnom tóne, čierna bridlica či nero ebano sú správna voľba. Kamenná kôra pripomínajúca kôru stromu vám pomôže odlíšiť dom od ostatnej radovej výstavby.