Dekoračné kamene do záhrady - využitie

Vhodné použitie kameňov pridá záhrade na rozmanitosti. Ak chceme mať na záhrade dominantný Soliter z prírodného kameňa, ideálne je použitie veľkých lomových kameňov alebo okruhliakov

Tieto obrovské dominanty nemožno usadzovať do záhrady inak ako strojom, preto je najlepšie usadzovať ich v čase, keď sa na pozemku robia hrubé modelácie terénu. Dopraviť veľké kamene do už existujúcej záhrady môže byť ťažké a nie vždy reálne, záleží na prístupe záhrady pre veľkú techniku​​.

Menšie kamene sa dajú použiť do skalky alebo k výstavbe suchého múrika. Ploché kamene sa zase výborne hodia na šlapákové cestičky a chodníky. Kameň je dôležité vyberať nielen podľa veľkosti, ale aj podľa jeho spôsobu použitia (na múrik, do skalky, na šlapáky apod) a podľa farby. Farbu kameňa je vhodné zladiť s už použitými prvkami napr farbou fasády, obložením domu, alebo s iným prevládajúcim či výrazným prvkom na dome, prípadne s farbou vonkajšej dlažby. 

Môžeme zvoliť oblé svetlé šedo-biele okruhliaky alebo vyberať z veľkého množstva nepravidelných lomových kameňov - např.pískovec, ktorý má svetlo okrovú farbu, žulu v rôznych odtieňoch šedej, tmavo šedú až sýto čiernu, či bridlicu, vápenec v rôzne ružovkastých odtieňoch...

 

Často používaným a obľúbeným kameňom je pieskovec, pretože z tohto materiálu možno vďaka dobrej opracovateľnosti urobiť takmer všetky kamenné doplnky do záhrady a docieliť tým jednotnosti farby a materiálu. Pieskovec je vhodný na výstavbu suchého múrika, menšie pieskovcové kamene môžeme použiť do skalky, veľké solitéry usadiť ako dominanty, z pieskovca sa robia aj šlapákové cestičky v trávniku alebo drobné architektonické doplnky ako sú rôzne sochy, fontány, japonské lampy. Ideálne je tiež použitie kameňa v spojení s vodnými prvkami.