Gabióny v interiéroch a ako súčasť stavebných konštrukcií

Gabión teda klietka, ktorá drží spoľahlivo pokope náplň vo vnútri - u nás zatiaľ nevšedný záhradný alebo interiérový prvok pre tých, ktorí hľadajú niečo originálne. Obzvlášt vnútri domu či bytu pôsobí naozaj prekvapivo. V dekoratívnych a zároven užitočných drôtených klietkach nájdeme väčšinou kamene.

Jednoduché a pritom veľmi dekoratívne

Pekne vyzerá, keď sa v náplni drôteného koša skombinujú kamene rôznych farieb. Možno z nich dokonca tvoriť jednoduché ozdoby a obrazce napríklad vlnky.

Používajú sa kamene rôznych frakcií. S ich veľkosťou musí korešpondovať veľkosť oka siete. Z pohľadovej strany by mal byť kameň, ktorý má 1,5 až 3 násobok rozmeru oka.

Kamene uložené do pravidelného hranatého tvaru môžu tvoriť podstavec stola alebo masívnej police. Z gabiónov sa dajú vytvoriť schody, tiež napríklad kvetináče. Podľa typu kovovej konštrukcie sú určené do exteriéru alebo do interiéru. Do interiéru postačia konštrukcie z pozinku. Odolnejší drôt z nerezovej ocele má ale tú výhodu, že sa dá použiť aj do vody a tak môžu vzniknúť naozaj zaujímavé inštalácie.

Ilúzia prírody

Milovníkov kvetín gabióny priamo nabádajú k oživeniu niečím zeleným - najlepšie rastlinami.

Krásne môže vyzerať akvárium alebo klietka s exotickým vtáctvom s kúskom neživej prírody - gabiónov v pozadí. Je na vás, či pôjde o rovný stĺp, alebo oblý múrik alebo úplnú stenu a to aj nosnú. Využitie gabiónov by teda mali zvážiť ako tí, ktorí chcú dekorovať existujúce bývanie aj tí, ktorí sa ešte len púšťajú do stavby domu.

Pretože drôtená forma plnená kameňmi tvorí nehorľavý prvok, býva v rodinných domoch alebo spoločenských miestnostiach tiež často zakomponovaná do priestoru okolo krbu.

Hrubý návrh iste zvládnete aj sami, ale architekt alebo projektant má predsa len profesionálne vyberanú priestorovú predstavivosť a dokáže vám dobre poradiť.

Architektonické prvky s využitím gabiónov robia dojem modernosti a luxusu, ale základná konštrukcia je dostupná pre každého. Montáž sa vykonáva suchým postupom, takže je pomerne lacná. To, že sa nič nelepí a nespája tiež znamená, že práca s gabiónom je čistá a rýchla. Konštrukcia nemusí byť definitívna, možno ju časom obmeniť. Výplňový materiál sa jednoducho vyberie a použije znova s iným typom klietky.