Interiérová dlažba z prírodného kameňa - krása prírody pod vašimi nohami

V posledných rokoch je čím ďalej častejším trendom vracať sa pri stavbe alebo rekonštrukcii k prírodným materiálom. Ľudia dbajú na svoje zdravie a na kvalitu prostredia, v ktorom žijú. Stále atraktívnejšími a vyhľadávanejšími materiálmi sa stávajú materiály ako je napríklad masívne drevo či prírodný kameň. Či už ide o interiérové dlažby, obklady alebo dekorácie, prírodný kameň nájdete na trhu vo všetkých formátoch a prevedeniach.

Dlho prevládal názor, že prírodný kameň patrí hlavne do exteriéru a je to materiál, ktorý je na vnútorné priestory príliš hrubý a drsný. Opak je však pravdou a interiérové dlažby z kameňa sa dnes tešia stále väčšej popularite. Na trhu nájdete rôzne dlažby s povrchovou úpravou, ktorá je ideálna do interiéru a veľmi príjemná aj na chodenie na boso. Vďaka prírodným farebným odtieňom kameňa si takúto dlažbu doladíte k takmer akémukoľvek zariadeniu interiéru.

interierova dlazba

Interiérová dlažba z prírodného kameňa - ilustračný obrázok

Pri zariaďovaní interiéru je dôležité vybrať vhodnú dlažbu podľa vašich konkrétnych potrieb a nárokov na používanie. Okrem odlišností medzi jednotlivými miestnosťami sa každý líši aj tým, čo od danej dlažby očakáva. Iné preferencie majú rodiny s malými deťmi, bezdetné páry či staršie rodiny, ktorých prioritou je komfort a bezpečnosť.

V prvom rade by ste si teda mali spísať alebo aspoň premyslieť požiadavky, ktoré máte na interiérovú dlažbu. Základnými kritériami často býva:

- farba
- povrchové opracovanie
- náročnosť údržby
- cena
- trvanlivosť
- formát

Okrem vyššie uvedeného sa samozrejme rozhodujete aj podľa umiestnenia - iné nároky a požiadavky sú kladené na dlažby v interiéri, ktoré sú vystavené vysokej záťaži (chodba, kuchyňa, kúpeľňa) a iné v menej exponovaných priestoroch (obývacia izba, spálňa).

Formát interiérovej dlažby

Spravidla platí, že čím je priestor namáhanejší, tým je náročnejší na údržbu. V takýchto miestnostiach a priestoroch je preto odporúčaná veľkoformátová interiérová dlažba s vhodnou povrchovou úpravou. Takáto dlažba má menej špár a veľké povrchy dlaždíc sa ľahko zmývajú a čistia. Menej členitý povrch taktiež nie je taký náchylný na ukladanie špiny a nečistôt. 


Dlažba z prírodného kameňa vo väčších formátoch je praktická už pri samotnej pokládke. Dlaždice sa ukladajú jednoducho a celková pokládka prebehne rýchlejšie ako napríklad pri ukladaní členitej mozaiky s dlaždicami v malom formáte.

Interiérová dlažba z kameňa - akú vybrať farbu a povrchové opracovanie?

Každý má iné preferencie a vkus. Pri výbere interiérovej dlažby z kameňa je však potrebné brať do úvahy, že sa jedná o trvácny povrch, ktorý bude slúžiť obyvateľom nehnuteľnosti desiatky rokov. Za tak dlhé obdobie je vysoko pravdepodobné, že napríklad dôjde k výmene nábytku, zmene farieb stien, či úplnej výmene zariadenia. Preto je užitočné vyberať farby skôr neutrálne a nadčasové, ktoré bude možné doladiť k inému zariadeniu aj po dlhých rokoch používania.

Interiérové dlažby v našej ponuke v neutrálnych farbách:

Kamenné dlažby bývajú povrchovo upravené rôznymi spôsobmi - brúsením, kefovaním, antikovaním, leštením či napríklad pieskovaním. Ak preferujete lesklý hladký povrch vhodná je napríklad úprava leštením. Takáto dlažba je však vhodná skôr do obývacej izby alebo spálne. Pri umiestnení do kúpeľne alebo kuchyne totiž môže dôjsť k pošmyknutiu. Veľmi príjemný povrch je vytvorený napríklad antikovaním. Takýto povrch na dotyk príjemne hladší, no zároveň je zachovaná jemná štruktúra. Vďaka tomu môže byť takáto dlažba protišmyková a tým pádom vhodná do kúpeľne.

interierova dlazba

Ilustračný obrázok - kúpeľna s dlažbou a obkladom z prírodného kameňa

Cena a trvanlivosť interiérovej dlažby z prírodného kameňa

Prírodný kameň síce nepatrí k najlacnejším materiálom na trhu, ale to od prírodného materiálu snáď ani nie je možné očakávať. V cene sa totiž odráža aj náročnejšie získavanie a spracovanie ako je tomu napríklad u obyčajných betónových dlažieb alebo u iných syntetických materiálov. Taktiež sa každý druh kameňa nevyskytuje na celom svete, preto k nám niektoré druhy kameňa precestujú dlhý kus cesty. 


Faktom ostáva, že v cene je jednoznačne odrazená aj kvalita a trvácnosť tohto materiálu. Ako bolo spomenuté vyššie, prírodný kameň zostáva pri správnej starostlivosti v nedotknutom stave bez opotrebenia a často prežije ostatné materiály v interiéri. Interiérová dlažba z kameňa je investíciou do estetiky a dizajnu vašej domácnosti, ktorá je unikátna a nadčasová a dodáva každej miestnosti osobitosť. Dlaždice vo vašej obývacej izbe máte len vy, ich jedinečný vzhľad stvorila príroda len raz. Investíciou do kamennej interiérovej dlažby teda neinvestujete len do trvácneho povrchu, ktorý vás bude sprevádzať desiatky rokov, ale aj do nadčasového a originálneho dizajnu.