Okrasné kamene v záhrade

Okrasné kamene v záhrade

Okrasné záhrady by mali z najväčšej časti byť vyzdobené prírodnými materiálmi. Umelé dekorácie sú vhodné iba do niektorých druhov okrasných záhrad a ich využitie by malo byť len minimálne. Zato prírodné dekorácie môžu byť využité takmer v ľubovoľnom množstve. Najmä tak kamene. Kamene sú súčasťou prírody a kamenné dekorácie na záhradách pôsobia elegantne a príjemne.

Kamene môžu mať veľa podôb a veľkostí

Ak budeme hovoriť o využití kameňov v okrasných záhradách, musíme si ich najprv rozdeliť. Pojem kameň je veľmi obsiahly znamená stovky podôb kameňov, ktoré sa v prírode vyskytujú a hodí sa aj pre záhrady.

Kde všade môžme kamene v záhrade využiť

  • kamenné dlažby
  • Okrasné riečne kamene
  • Štrk a drť
  • Kusové okrasné kamene
  • solitéry
  • kamenné múriky

Kamenné dlažby

Kamenné dlažby môžu byť na záhradách nielen ako okrasa, ale nájdu aj svoje praktické využitie. S ich pomocou môžeme vydláždiť aj príjazdovej cesty alebo len dlažbu voľne položiť do trávy a vytvoriť kamenné cestičky na záhrade. Vždy podľa spôsobu využitia kamenných dlažieb volíme ich silu a hlavne druh kameňa. Každý kameň má totiž odlišnú pevnosť. Najčastejšie sa využíva žula, vápenec, pieskovec, andezit alebo bridlica.

Okrasné riečne kamene

Tieto kamene sú typické svojimi oblými tvarmi bez ostrých hrán. Môžeme sa tiež stretnúť s označením okrúhliaky. Môžu sa využívať na obsypanie domu, do záhradných jazierok a na vysypanie okrasných zákutí. Väčšinou majú jednotlivé kamene veľkosť do 7 cm. Využívajú sa kamene Mramor, Nero, červené leštené okruhliaky, atlas a ďalšie. Využiť môžete aj mix rôznych druhov.

Dekoračné štrky a okruhliaky pre vašu záhradu

Ozdobné kamene, okruhliaky a dekoratívne štrky sú ideálnou možnosťou, ako oživiť a doplniť záhradnú architektúru. S ich použitím ľahko a efektívne vytvoríme chodníčky, doplníme kamennú dlažbu, japonskú záhradu aj okrasnú skalku.

Štrk a drť

Štrk je väčšinou zmes rôznych druhov kameňov. Je vhodný na vytvorenie plôch, ktoré nie je nutné udržiavať. Stačí pod neho vložiť geotextíliu a zasypať ju práve štrkom. Aby nebola plocha so štrkom nudná, môže byť na určitých miestach osadená rastlinami alebo kríkmi. Štrk je vynikajúci obsypový materiál, rovnako, ako kamenná drť.

Kusové okrasné kamene

Kusové okrasné kamene sa využívajú na skrášlenie konkrétneho miesta na záhrade, kde mu dodajú potrebnú eleganciu. Môžu dosahovať aj väčších rozmerov. Ich hlavnou prednosťou je predovšetkým originálny dizajn. Využívajú sa teda predovšetkým kamene s originálnym vzhľadom. Napríklad Zeolit​​, Travertín, červený Atlas, vápenec, alebo aj morský vápenec.

Solitéry

Solitéry majú na záhradách opäť predovšetkým dekoratívnu funkciu. Jedná sa však o kamene väčších rozmerov. Dôležitý je opäť predovšetkým tvar kameňa, jeho sfarbenie a celkový vzhľad. Pre solitéry sa využíva vápenec, žulové okruhliaky, obelisky, ale výnimkou nie je ani solitér zo skameneného dreva. Takéto kamene sa využívajú často v záhradách na kľúč.

Kamenné múriky

Pre kamenné múriky na záhradách sa najčastejšie využívajú kamene s rovnými plochami, ktoré sa na seba dajú vrstviť. Najčastejšie z materiálov andezit v rôznych odtieňoch.