Prírodný kameň v interiéri aj exteriéri

Prírodný kameň, nie je určený len na vonkajšie použitie, nič nebráni tomu, aby ste jeho druhy využívali v interiéri. 

Interiérové ​​použitie prírodného kameňa

Prírodný kameň je vyhľadávaný v interiéroch hlavne na kuchynské pracovné dosky a do kúpeľní. Moderného a nevšedného vzhľadu obývacej izby tiež docielite obložením steny, kde je krb, či krbové kachle, a to napríklad bridlicou.

Exteriérové ​​použitie prírodného kameňa

Ak sa zameriame na použitie prírodného kameňa v exteriéri, potom ho môžete napríklad použiť na vydláždenie ciest, cestičiek, chodníkov, komunikácií, odstavnej plochy, parkovacej plochy, schody, záhradu...

Kamenný obklad Black Matrix okolo krbu

Výhody použitia prírodného kameňa

Prečo zvoliť práve prírodný kameň na vonkajšiu, ale aj vnútornú pokládku? Kameň je charakteristický svojou výnimočnou odolnosťou a pevnosťou. Prírodný kameň Vás tiež nesklame, čo sa týka farebnej stálosti, oproti iným materiálom. Ak práve nechcete tráviť dlhé hodiny čistením a údržbou, potom Vás iste poteší v tom, že je pre neho charakteristická ľahká a rýchla údržba, a to bez toho aby ste museli použiť nejaké chemické prostriedky.

Druhy kameňov vhodných pre pokládku 

Čo sa týka voľby kameňa, tak máte na výber hneď viacero možností. Ktoré kamene patria medzi najviac žiadané? Predovšetkým sa jedná o žulu, pieskovec, andezit, bridlicu, travertín, čadič či porfýr.

Žula

Žula je natoľko vyhľadávaným a obľúbeným prírodným kameňom nielen z dôvodu, že je veľmi tvrdá a výnimočne odolná voči možnému poškriabaniu. V prípade, že sa rozhodnete pre žulu, budete môcť vyberať z celého radu farieb od pieskovej, blankytnej modrej, až po tmavo fialovú a čiernu. Žula nie je vyhľadávaná len pre použitie v exteriéroch, ako dlažba, ale aj v interiéroch pre kúpeľňové, či kuchynské pracovné dosky.

Pieskovec

Pieskovec je horninou, ktorá je vytvorená postupnými nánosmi vápnika. Aj v prípade pieskovca môžete vyberať z celej škály farieb, od šedivej, žltej po červenú. Pieskovec sa môže pochváliť veľmi jednoduchou a rýchlou údržbou.

Bridlica 

Aj bridlica, rovnako ako pieskovec, je usadenou horninou. Avšak bridlica je tvorená ílom a sopečným popolom. Už z toho dôvodu zloženia, je bridlica prevažne vo farbách sivej, antracitu. Nielen vďaka svojej farebnosti po nej dopyt. Využíva sa na pokládku vonkajšej dlažby, a to nielen pre chodníčky, cestičky, ale tiež ako obloženie bazénov, pre schody, verandy. Vďaka tomu, že sa môže bridlica veľmi dobre štiepiť, možno z nej vytvoriť tenké dosky, ktoré sú vhodné napríklad pre obklady

Porfýr 

Jedná sa o vulkanický kameň, ktorý je zložený z veľkých kryštálov kremeňa, či živca. Z toho dôvodu sa porfýr efektne leskne. Porfýr je veľmi vhodný na exteriérové ​​využitie, a to z dôvodu, že je odolný voči veľmi nízkym teplotám. Okrem toho nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu a môže sa pochváliť aj dlhou životnosťou. Porfýr si budete môcť vybrať nielen na položenie dlažby, ale aj na obloženie bazéna, na schody, vydláždenie chodníka ...