Skalka - pýcha záhrady

Najvhodnejším miestom pre vytvorenie skalky je južný slnečný svah záhrady. Ak skalku zakladáte na rovine, mala by nadväzovať na nejakú stenu alebo múrik.

záhradná skalka

  • Pri výbere kameňov do skalky platí, že "menej býva viac". Radšej použite niekoľko väčších kameňov, ktoré rozmiestnite nepravidelne, šikmo do svahu a zapustíte ich z polovice alebo tretiny do zeme.
  • Aby skalka vyzerala naozaj prirodzene, nemali by ste používať príliš veľké množstvo farebne odlišných kameňov a protichodných tvarov. Vyhladené okruhliaky v susedstve ostrých kusov štiepaného kameňa pôsobia nepríjemným dojmom, pretože v prírode sa spoločne nevyskytujú. Najvhodnejší ich pre skalku vápenec s pórovitým povrchom, používa sa tiež bridlica či rula.

    U skalničkárov je veľmi obľúbený travertín, ktorý uchováva vlhkosť a jeho typická štruktúra umožňuje rastlinky sadiť priamo do kameňov. Samotné skalničky je potom treba vyberať podľa ich nárokov na klimatické podmienky a pôdu, je dobré si zistiť, ako rýchlo jednotlivé druhy rastú a aké veľkosti dosiahnu po niekoľkých rokoch. Vybrané rastliny vysadíte do priestoru medzi rozmiestnenými kameňmi.
 
  • Prechádzať sa po záhrade aj po daždi a kochať sa krásou kvetín, bez toho aby ste ich pošliapali, to vám umožnia cestičky a chodníčky. Je dôležité ich správne rozvrhnúť, lebo zároveň vnášajú do záhrady určitý poriadok, dotvárajú jej podobu a ovplyvňujú charakter. 

    Hlavná cesta k domu by mala byť širšia a rovná, cestičky medzi záhonmi budú užšie a kľukaté. Na najfrekventovanejšie cesty sa z bezpečnostných dôvodov používajú kamene s drsným povrchom - vápenec, pieskovec, čadič, rula. 

    Pre komunikáciu s vysokou záťažou sa ideálne hodí žula: je najodolnejšia, trvanlivá, mrazuvzdorná, má hrubú štruktúru a ľahko sa spracováva do rôznych podôb (kociek, dlaždíc, obrubníkov ...). Najlepšie pôsobí v záhradách pravidelného geometrického usporiadania, dobre vyzerá aj v kombinácii s tehlami.
  • Pre nepravidelné cestičky v trávniku a medzi záhony sa dajú použiť nášľapné kamene, tzv šľapáky - ploché kusy kameňa zapustené do zeme, ktoré by mali byť od seba vzdialené na dĺžku kroku, aby sa po nich dalo pohodlne prejsť.