Kamene do skalky

Pred začatím budovania si treba poriadne rozmyslieť, ako veľkú skalku chceme vybudovať a aký čas budeme do budúcna venovať jej údržbe.


  • Prítomnosť kameňa na záhrade nikoho neprekvapí. Je totiž obľúbeným materiálom, ktorý skalka priam potrebuje. Uplatní pri stavbe skalky, múrikov, chodníčkov alebo drobných stavieb.
  • Kamene do záhrady by mali byť ich prirodzeným doplnkom. Spravidla kamenné chodníčky a nášľapné kamene s radosťou uvíta každý majiteľ záhrady. Kamene do skalky a záhonov vyberajte drobnejšie a členité. Do kamenných skaliek môžete vysádzať okrem skalničiek bylinky, trvalky a drobné okrasné dreviny.
  • Pri výbere správneho druhu kameňa sa môžme inšpirovať svojím okolím. Je dobré vyberať taký kameň, ktorý sa v okolí nášho domu vyskytuje. Bude tak na našej záhrade vyzerať prirodzene.
  • Samotné vytvorenie skalky najlepšie začneme položením mulčovacej fólie, ktorá zabráni prerastaniu buriny. Potom si rozmiestnite rastliny, aby sme si vyformoval podobu budúcej skalky. Medzi rastliny sa kladú väčšie kamene a medzery sa vyplňujú menšími. Do mulčovacej fólie vystrihneme otvory, do ktorých vysadíme rastliny. Pozor, aby sme rastliny nedávali moc blízko k sebe a v budúcnosti do seba nevrastali. Pri sadení použime vhodný substrát, ktorý vyživí rastliny a zabezpečí im prísun živín.
 
Kamene do skalky

  • Často využívane kamene do skalky sú tiež bridlica a čadič, ale nekombinujte ich s vápencom alebo kremeňom, pôsobí to neprirodzene. V poslednej dobe sa v ponuke skalkových kameňov stále viac objavujú tiež lávové kamene a sopečné tufy, ktoré sú svojím zložením i štruktúrou ideálnym podkladom pre úplnú väčšinu skalkových rastlín.